Пірометри
Пірометр: швидке і точне вимірювання температури безконтактним способом
Для вимірювання температури будь-якого об'єкта без контакту з ним існує спеціальний прилад – пірометр. Друга його назва, існуюче в народі, - інфрачервоний термометр.
Пристрій дозволяє отримати точні дані з відстані в кілька метрів, використовується в різних галузях: промисловості та енергетиці, охороні здоров'я та будівництві, житлово-комунальній області тощо. Ним активно користуються пожежники та рятувальники, працівники складів, фармації, підприємств торгівлі, транспорту та інших. Простота використання, точність та швидкість показань – все це роблять пірометри затребуваними приладами. Діапазон вимірювання температур у різних моделей приладів знаходиться в межах від -50 до + 3000 градусів за Цельсієм.
Безконтактні пірометри: види та принцип роботи
Пірометри поділяють за різними параметрами.
- Спосіб замірів:
- інфрачервоні, їх також називають радіометрами, т. к. працюють радіаційним методом, при цьому мають лазерний приціл для точності наведення;
- оптичні: вимірювання температури у хвилях видимого та інфрачервоного спектру, поділяються на:
- яскравості при вимірюванні порівнюють кольору спеціальної нитки розжарювання, яка входить в схему, і вимірюваного об'єкта,
- колірні – порівнюють яскравість об'єкта в різних ділянках спектра.
- Коефіцієнт теплового випромінювання. Такий параметр буває постійним або змінним.
- Мобільні або стаціонарні пірометри для вимірювання температури – у першому форматі прилад легко переносити, у другому його встановлюють у визначеному місці приміщення (на виробництві, у промисловості тощо).
- Діапазон вимірів. Пірометр низькотемпературний здатний отримати дані температури до -50, високотемпературний – до +400 і більше.
- 004482
- 004483
- 004484
- 004485
- 004486
- 004487
- 004488
- 004489
- 004490
- 004491
- 004492
- 004493
- 004494
- 004495
- 004500
- 004501
- 004502
- 004503
- 004506
- 004508
- 004509
- 004510
- 004511
- 004512
Пірометри для виміру температури: пристрій, особливості застосування та вибору
Для всіх пірометрів характерна практично єдина схема внутрішнього устрою. Зовні прилади нагадують пістолет, мають лазерний/оптичний приціл і покажчик, вхідне вікно, пускову кнопку, дисплей, кнопки зміни коефіцієнта випромінювання і введення мінімуму/максимуму і т. д.
Робочі органи приладу інфрачервоного типу – це лінза, приймач випромінювання і дисплей. Вимірювання температури відбувається так: лінза фокусує випромінювання від об'єкта, яке потрапляє до приймача – напівпровідника, термопари або термобатареї. Зміни стану приймача перетворюються електронним модулем в температурні показники і з'являються на дисплеї.
Використовувати безконтактні пірометри дуже просто: потрібно навести лазерний приціл на об'єкт, натиснути кнопку і отримати показання на дисплеї.
Прилади можуть бути оснащені аналоговим екраном чи цифровим дисплеєм, функцією звукової індикації, опцією розрахунку середнього значення кількох вимірів. Сучасні моделі мають блок пам'яті та ЮСБ-порт для підключення до комп'ютерного пристрою.
Прилад застосовують для з'ясування місця та рівня тепловтрат будинків, систем теплопостачання і там, де є теплоізоляція і необхідний контроль її стану. У побуті такі пристрої також допомагають визначити температуру предмеів, води, їжі, техніки, що працює, і т.д. У промисловій сфері пристрою дають точні та швидкі виміри температури технологічних процесів та обладнання, у науковій галузі – у лабораторних умовах під час проведення дослідів, експериментів, випробувань тощо.
Для вибору оптимальної моделі пірометра слід звернути увагу на такі параметри:
- Діапазон вимірювань,
- спектр випромінювань,
- приціл - лазерний або оптичний,
- оптичний дозвіл,
- для вимірів статичного або об'єкта, що рухається,
- звукова індикація,
- спосіб фіксації показань (візуальний, передача модуль пам'яті і на комп'ютерний пристрій).