Як вибрати ліхтар?
Як вибрати ліхтар?
Здавалося б, все досить просто! Але, варто лише відвідати спеціалізований інтернет-магазин, і простому обивателю (а іноді, навіть і професіонала), стає ясно, що відповідь на питання: «Як вибрати ліхтар?» - не так вже очевидний. Адже, виявляється, що на місці звичної батарейки може бути акумулятор, а замість відбивача – ціла оптична система! Як же не помилитися з вибором? Відповідь на це питання, ви знайдете в цій статті!
Типи ліхтарів
Тип ліхтарика визначається його кінцевим призначенням. Відповідно, конструкція пристрою повинна ідеально відповідати конкретній області застосування.
Ліхтарик-брелок. Серед відмітних особливостей цієї моделі можна виділити її компактність. Розмір ліхтарика-брелока дозволяє розмістити його навіть на зв'язці ключів! Однак, з урахуванням того, що його світловий потік складає всього 5-50 люмен, не варто забувати, що висвітлити він зможе лише ті предмети, які розташовані поблизу від вас: поштову скриньку, замкову щілину або сходовий проліт в темному під'їзді.
Управління ліхтариком-брелоком – елементарно, тому з ним впорається навіть дитина. Тут, ви виявите всього один режим, включення якого проводиться шляхом натискання єдиної кнопки або поворотом верхньої частини конструкції. Корпус може бути виготовлений практично з будь-якого матеріалу (титану, алюмінію або звичайного пластику), а джерелом живлення, як правило, служать дискові батареї.
Кишеньковий ліхтар (EDC – Every Day Carry). Дана модель користується найбільшою популярністю. Кишеньковий ліхтар призначений для використання в ситуаціях відключення електроенергії або ж освітлення дороги в пізній час доби. У залежності від частоти і призначення подальшого використання, ви можете зупинити свій вибір як складної моделі, яка буде відрізнятися плавне регулювання світлового потоку і мати від 2 до 5 різних режимів, так і на звичайному однорежимном варіанті.
Якщо ви плануєте користуватися кишеньковим ліхтариком регулярно і для вас важливо, щоб він завжди був під рукою, віддайте перевагу моделі, оснащеної спеціальною кліпсою для кріплення на поясі або в кишені. Для помірної яскравості освітлення, вам буде цілком достатньо показника світлового потоку в розмірі до 200 люмен. Не варто зловживати використанням режиму підвищеної яскравості, від цього залежить тривалість часу роботи ліхтаря.
Як правило, для кишенькових ліхтариків властиво наявність джерела живлення середньої ємності. Якщо ви припускаєте значні витрати енергії, краще зупинити свій вибір на одному елементі 18650 або на парі CR123 (на жаль, в цьому випадку, габарити виробу будуть трохи більше). Якщо ж кишеньковий ліхтар необхідний вам лише для повсякденного використання, раціональним буде віддати перевагу один елемент АА/14500 або пару ААА/10440.
Для міського застосування, ідеальним варіантом матеріалу корпусу буде служити алюмінієвий сплав. Він не стане обтяжувати вас своєю вагою і в той же час, захистить конструкцію кишенькового ліхтарика від випадкових пошкоджень. До того ж, сучасне різноманіття вибору надасть вам можливість підібрати ліхтар з можливістю перефокусовування, тобто перемикання між режимами точкового або заливного світла, використання кожного з яких може бути виправдане в тій чи іншій ситуації.
Туристичні ліхтарі. Даний тип ліхтаря обов'язково повинен володіти декількома режимами. Це пов'язано з тим, що під час експлуатації йому доведеться служити як для освітлення намету, так і для освітлення дороги в незнайомій лісистій місцевості. Відповідно, у першому випадку вам буде потрібен приглушене світло – низька яскравість, а в другому – зовсім не завадить підвищений рівень яскравості. І не забувайте про можливість купити ліхтарик зі спеціальними режимами (наприклад, SOS). Зовні, туристичний ліхтар, мало чим відрізняється від звичайної кишенькової моделі. Однак, насправді, його особливістю є збільшена енергоозброєність і, відповідно, габарити.
При виборі, варто враховувати не тільки енергоємність ліхтаря, але і його вага. Так, наприклад, для пішого туризму, не варто використовувати джерело живлення, D-розміром (він має занадто відчутним вагою). «Золотою серединою» стане туристичний ліхтар з одним акумулятором 18650 або парою елементів або АА/14500. Звичайно, для тривалих експедицій, цілком може бути виправдана покупка ліхтарика і на двох елементах 18650 або навіть чотирьох АА/14500, але, чи не простіше просто взяти запасні елементи?
Якщо ви задумалися над вибором туристичного ліхтаря, не варто забувати і про існування найрізноманітніших аксесуарів до нього. Приміром, в непередбачених ситуаціях, вам зможуть допомогти сигнальні насадки, а для розсіювання світла в наметі, варто придбати дифузор.
Також, вам варто віддати перевагу алюмінієвий корпус (його вага буде оптимальним) і точкову форму світлового плями, яка може володіти яскравим ділянкою по центру. І не забувайте, що під час турпоходу ви можете зустрінеться з негодою, тому, слід звернути особливу увагу на рейтинг вологозахищеністю ліхтарика.
Налобні ліхтарі. У деяких ситуаціях, налобний ліхтарик – це не просто примха, а необхідність. Він дозволяє звільнити руки для виконання будь-яких дій. Особливою популярністю цей тип ліхтарів користується серед лижників, велосипедистів, шахтарів, спелеологів, туристів і рибалок.
В увазі специфічності свого розміщення, налобні ліхтарики повинні володіти малою вагою, що природно позначається на конструкції виробу. Звичайно, ви можете зустріти моделі на батарейках CR2032 або ж CR123, однак, найчастіше в якості елементів живлення служать типорозміри 18650 або 14500. Деякі виробники знайшли шлях поєднання енергоємності продукції та комфортності її експлуатації. Вони пропонують своїм покупцям моделі з двома блоками, в яких батарейний відсік прийнято розміщувати на поясі або потилиці, а оптичну систему – на лобі. В якості матеріалу корпусу найчастіше використовують пластик, так як він не обтяжує конструкцію.
Потужність світлового потоку налобних ліхтариків може змінюватись в межах 50-1500 люмен (і навіть більше, але ці моделі будуть важити вже близько 300 м, без урахування маси батареї). При виборі ліхтарика, варто також враховувати його подальше призначення і вже виходячи з цього, вибирати необхідну форму світлового плями. Наприклад, для туризму краще точковий промінь, а для спелеології – заливний.
Тактичні ліхтарі. Їх першочергове призначення – використання під час ведення бойових дій. Тактичні ліхтарі можуть виконувати дві основні задачі:
- тимчасове осліплення противника високою яскравістю світлового потоку;
- освітлення лінії вогню (в даному випадку, ліхтарик закріплюється на зброю).
Цілком природно, що сфера використання даних моделей диктує високі вимоги до конструкції виробу, яка повинна володіти: великим світловим потоком, підвищеним рівнем міцності корпусу і надійності кожного елемента ліхтарика, в тому числі і випромінювача світла.
Тактичний ліхтар може висвітлювати відстань у сотні метрів, володіючи потужністю до 2000 люмен і вище. В якості матеріалу корпусу, як правило, служить сталь або алюмінієвий сплав. Обов'язковим елементом моделі є кнопка моментального включення, а серед особливостей можна виділити вузький світловий промінь, який запобігає передчасній ідентифікацію стрілка. Ще одне досить популярне доповнення багатьох моделей – бленда, яка за своїм виглядом нагадує форму корони з гострими зубцями, перетворюючи тим самим звичайний ліхтарик в дієвий ударна зброя.
Найбільш популярними джерелами живлення тактичних ліхтарів служать акумулятори 18650 або батареї D, C і 26650, які володіють достатньою енергоємністю. Серед корисних додаткових опцій можна виділити кольорові фільтри, троси дистанційного включення, а також кріпильні елементи.
Ліхтарі для дайвінгу. Вони застосовуються не тільки в темний час доби, але і в умовах відсутності достатнього освітлення вдень. Звичайно, основною вимогою до ліхтарям для дайвінгу є їх обов'язкова вологонепроникність і високий рівень потужності світлового потоку. Варто також зазначити, що у разі втрати ліхтарика у воді, вам буде значно простіше його знайти, якщо його колір буде як можна більш яскравим!
Якщо ви придбали самий примітивний підводний ліхтарик з низьким рівнем потужності, по суті, крім більш високий ступінь вологозахищеності, він нічим не буде відрізнятися від звичайного кишенькового ліхтаря. А ось, якщо ви купили ліхтар для нічних занурень, то цілком можливо, що його конструкція буде відрізнятися не тільки використанням значно більш потужних світлодіодів, але і наявністю HID-лампи! І не забувайте, що система охолодження потужних ліхтарів для дайвінгу розрахована на їх експлуатацію у воді, тому включивши його на максимальну яскравість в повітрі, який володіє низькою теплопровідністю, ви ризикуєте перегрівом системи.
Джерела світла ліхтарів
- Дугові газорозрядні лампи (HID). Даний вид випромінювачів може бути, як ксеноновим, так металлогалогенным. Вони відносяться до розряду специфічних і призначені для дуже потужних ліхтариків, світловий потік яких може досягати декількох кілометрів. Серед переваг їх використання можна виділити тривалий термін служби і високий рівень ефективності. А до недоліків варто віднести: досить сильне нагрівання при роботі, плавний старт (включення з затримкою) і дуже високу вартість.
- Світлодіоди (LED). Саме вони користуються найбільшою популярністю! Асортимент світлодіодів настільки великий, що ви можете зустріти досить дорогий пристрій з їх використанням або зовсім дешеве, але яка при цьому буде мати прийнятною якістю. Серед переваг світлодіодів можна виділити: високий рівень стійкості до механічних пошкоджень, тривалий час експлуатації і високу ступінь ефективності, яка до 10 разів вище в порівнянні з лампами розжарювання! Серед недоліків світлодіодів можна виділити лише високу вартість потужних моделей, однак, цей фактор цілком може бути компенсований довговічністю і надійністю вироби.
- Галогенні лампи. Термін служби і рівень яскравості галогенової лампи підвищується за рахунок того, що, випаровуючись з поверхні спіралі, атоми вольфраму знову осідають на спіраль. Недоліки цього джерела освітлення – очевидні: низький рівень ефективності, нетривалий термін експлуатації і в той же час - висока вартість.
- Лампи розжарювання. Найбільш примітивний вигляд, який, на сьогоднішній день, практично повністю витіснено світлодіодами. Серед переваг можна виділити безперервний спектр випромінювання, який дуже близький спектру відкритого вогню, тобто він не стомлює зір. А до недоліків слід віднести нетривалий період експлуатації і низький рівень ефективності.
Світлова потужність ліхтаря
Потужність світлового потоку будь-якого ліхтарика, на якому б ви не зупинили свій вибір, вимірюється в «люменах». Для порівняння, звичайний кишеньковий ліхтарик або ліхтарик-брелок, володіють потужністю до 100 люмен. Стандартний налобний або туристичний ліхтарик, може досягати рівня в межах до 1500 люмен. І цього цілком достатньо для виконання повсякденних завдань!
Дайвери, професійні мисливці і туристи воліють купувати ліхтарі з потужністю до 1500 люмен. Саме цей показник дозволяє висвітлити достатній простір як на суші, так і у воді або підсвітити здобич на великій відстані. Обирай ліхтарик, ви можете зустріти моделі з потужністю світлового потоку вище 2500 люмен, але такі вироби призначені для професіоналів вузьконаправлених областей.
Джерела живлення ліхтаря
На сьогоднішній день, виробники ліхтариків воліють використовувати в конструкції своєї продукції акумулятори уніфікованих типорозмірів або батарейки. Серед них можна виділити найбільш популярні:
- Акумулятори 10440 (за розмірами аналогічний ААА) і 14500 (аналогічний АА). Їх номінальна напруга становить 3,7 Ст. Багато моделі ліхтариків допускають роботу і від ААА/АА, проте, рівень яскравості в даному випадку буде знижений.
- Акумулятор 18650. Призначений для ліхтариків з високою або середньою потужністю світлового потоку. Деякі моделі можуть допускати використання двох елементів CR123 замість одного 18650.
- Акумулятори RCR123 і батареї CR123. Відрізняються від так званих «пальчикових» батарей трохи більшим діаметром і меншою довжиною, а також більш високою яскравістю світлового потоку. Їх недолік полягає в меншої поширеності (в порівнянні з пальчиковими) і дорожнечі.
- Акумулятори та батареї C і D. Найчастіше вони використовуються в потужних ліхтарях. Здатні без зниження характеристик і перегріву, віддавати більший струм і володіють досить великою місткістю.
- Никельметаллгидридные акумулятори (АА і АА). Їх використання не завжди можливо в пристроях, які спочатку розраховані на батареї такого типорозміру. В умовах зниженої напруги, драйвер ліхтарика може навіть на запуститися. І навпаки – драйвер може бути зіпсований при використанні більш високої напруги.
- Батареї (або ААА АА). Мабуть, більш відоме їх найменування – «мізинчикові» або «пальчикові». Головна перевага – поширеність, яка дозволяє придбати їх за необхідності в найближчому магазині.
Тип зарядки ліхтаря
Варто виділити наступні види зарядки акумулятора через вбудований порт ліхтаря:
- Динамо-машина. В даному випадку, для зарядки використовується мускульна енергія людини. Такий ліхтарик – ідеальний запасний варіант.
- Солнечная панель. Этот тип зарядки возможен лишь в случае соответствия параметров зарядки панели и фонаря, а также наличия встроенного порта с соответствующим типом разъема.
- Прикуриватель. Зарядка возможна лишь при наличии адаптера-переходника для фонариков с USB-кабелем или отдельного зарядного устройства.
- USB-кабель. Достаточно универсальный способ, который позволяет зарядить фонарик от компьютера, ноутбука, солнечной панели и т.д.
- Зарядка от сети 220V. Этот вариант зарядки не очень удобен во время путешествий, так как необходимо наличие сети.
Правильно підібраний ліхтарик здатний скрасити занурення під воду, турпохід, рибалку або полювання. У цій статті ми розглянули кілька ключових моментів, які напевно допоможуть вам купити ліхтарик, ідеально відповідає вашому стилю життя, потребам і власним функціональним призначенням!
- Bluetooth-навушникиБездротові навушники – це не просто модний гаджет» (як думають багато), а актуальне і високотехнологічне пристрій, який ідеально відповідає сучасному ритму життя. Купити Bluetooth-гарнітуру – не значить гнатися за модою!