Вимірювальні прилади
Як класифікують вимірювальні прилади
Величезна кількість обладнання для всіляких вимірювань параметрів процесів і предметів, агрегатів і механізмів вимагає їх класифікації. Її можна робити, відштовхуючись від різних характеристик вимірювального обладнання. Всі прилади поділяють на дві великі групи:
- аналогові;
- цифрові.
Аналогові вимірювальні прилади та обладнання більш прості і надійні в експлуатації, але менш точні у вимірах, ніж цифрові. Останні все більше витісняють аналоговий формат завдяки простоті застосування, точності, можливості зберігати в пам'яті показання і передавати їх віддалено.
- Класифікують контрольно-вимірювальне обладнання з такими характеристиками:- призначення,
- тип вимірюваного свідчення,
- рівень точності,
- спосіб відліку.
За призначенням вимірювальне обладнання може бути:
-
- технічне – застосовується у виробничих умовах, характеризуються надійністю і простотою використання,
- контрольне – такі прилади застосовують для перевірки пристроїв, вузлів, агрегатів, під час пуско-налагоджувальних або експериментальних робіт,
- зразкове пристрої вищого класу точності необхідні для повірки обладнання, приладів, інструментів.
За типом показань прилади поділяються на групи, замеряющие:
- тиск,
- температуру,
- витрачання газів і рідин,
- визначення рівня,
- якісні показники (щільність, вологість, склад газу тощо).
Рівень точності контрольно-вимірювального обладнання виражається числом: чим воно менше, тим вище точність.
Спосіб відліку диференціює контрольно-вимірювальне обладнання на такі групи:
- вказують: свідчення відображаються на шкалі або циферблаті приладу,
- сигналізують: при досягненні певної величини показання прилад подає звуковий або світловий сигнал,
- підсумовуючі: прилад видає загальну величину вимірюваного параметра,
- самопишущие: фіксація параметрів відбувається автоматично і зберігається на крутиться диску або паперовій стрічці.
Також прилади можна розділити на:
- первинні – відображають виміряні параметри,
- перетворювачі – не тільки допомагають отримувати дані, але і регулювати і налаштовувати роботу поєднаного з ними обладнання.
Конструкційне пристрій вимірювального приладів і обладнання
Незважаючи на широкий діапазон видів, вимірювальне обладнання має однакову принципову схему. У будь-якому пристрої є два основних елемента:
- датчик,
- покажчик.
Зазвичай в сучасних приладах цифрового формату в компактному корпусі встановлені обидва елементи. Покажчик відсутній у приладів сигналізує типу, оскільки в них індикація здійснюється за допомогою світлових або звукових деталей.
- 004393
- 004394
- 004396
- 004398
- 004401
- 004402
- 004403
- 004404
- 004405
- 004406
- 004407
- 004408
- 004409
- 004410
- 004419
- 006747
- 006748
- 006751
- 006835
- 006837
- 007561
- 007562
- 004322
- 004325
Контрольно-вимірювальне обладнання та його класи
Розглянемо докладніше вимірювальне обладнання за видами приладів для одержання параметрів процесів, стану предметів, речовин тощо.
- Термометри. Прилади дозволяють отримати дані про температуру предмета чи речовини. Вони працюють контактним чи безконтактним (пірометри) способом.
- Прилади для виміру вологості - гігрометри, є моделі з функцією термометра. Випускають гігрометри для побуту та промислового використання, за розмірами прилади бувають стандартні та портативні.
- Для виміру рівня шуму застосовують шумоміри – у них вбудований мікрофон з вольтметром, що показує параметри децибелах.
- Пристрої для вимірювання освітленості – люксмери, які допомагають визначити рівень інтенсивності світлового потоку у приміщенні чи іншому об'єкті.
- Прилади для вимірювання параметрів швидкості потоку газоподібного середовища, а також обсягу та напрямки руху. Анемометри представлені приладами різних типів (з крильчаткою, чашками, динамометричні).
- Прилади вимірювання тиску. Ці пристрої реагують на різницю тиску того чи іншого середовища. Випускають диференціальні манометри, що вимірюють рівень тиску, перепади тиску та витрату рідкого та газоподібного середовища.
- Газоаналізатори та детектори газу – пристрої, що вимірюють об'єм та склад газової суміші, домішок інших частинок у ній, а також температуру та вологість.
- Товщинометри – прилади, що дозволяють виміряти товщину матеріалу та його покриття. Бувають ультразвукові, магнітні, електромагнітні, механічні.
- Вологоміри деревини незамінні визначення якості деревних матеріалів, що використовуються в будівельно-монтажній сфері. Безконтактні та голчасті моделі дозволяють визначити рівень вмісту вологи в деревині різних порід та пиломатеріалах.
- Тахометри використовується для вимірів швидкості обертання і вимірювання числа оборотів деталей, що крутяться, у вузлах і механізмах. Бувають контактними та безконтактними.
- Енергометри - сучасні прилади, завдяки яким можна точно визначити найбільш енергоємний електроприлад з усіх, що використовують електрику в квартирі, офісі, цеху і т.д., і контролювати його витрати. Також ці пристрої видають параметри електроенергії: силу струму, частоту та напругу.
- Мегаомметри – прилади для вимірювання опору в мережах із високою напругою (до 5 кВ). Їх застосовують визначення стану ізоляції кабелів.